V živote každej podnikateľky nastane obdobie, kedy biznis nejde podľa jej predstáv, jednak vplyvom udalostí v osobnom živote, alebo mimoriadnou situáciou v krajine či ekonomike. Dôležité je krízu prekonať a nevzdať sa. Aby sme vám ukázali, že v krízových situáciách nie ste sami, prinášame vám príbehy viacerých podnikateliek, ktoré nám prezradili, ako svoju krízu prekonali.
Kríza postihne v podnikaní väčšinu podnikateľov. Právna úprava na Slovensku predstavuje striktnejšie pravidlá, ktoré v prípade podnikateľov pomyselne aplikujú motto „podnikateľ s tým mohol rátať“. To v praxi znamená, že sa podnikatelia považujú za „profesionálov“, ktorí by mali pri prevádzkovaní svojej obchodnej či inej podnikateľskej činnosti predvídať, a najmä byť oboznámení so všetkými platnými právnymi predpismi. Znamená to, že ako podnikateľka nie len musíte dbať na samotný chod podnikania, mali by ste si byť vedomá aj všetkých zákonných povinností, ktoré sa vás týkajú.
Zákonné povinnosti sa viažu aj na nemilú situáciu krachu. Obdobie, kedy výdavky prevyšujú príjmy, zakladá povinnosť osobám konajúcim v mene spoločnosti zakročiť. Do úvahy prichádza možnosť konkurzu, reštrukturalizácie alebo oddlženia. Okrem spomenutých inštitútov mnoho podnikateľov volí aj možnosť úplne skončiť s podnikaním. Ak ste spoločníčkou v obchodnej spoločnosti, máte možnosť svoj obchodný podiel predať, na druhú stranu, ak ste živnostníčkou, zákon umožňuje okrem ukončenia živnosti aj jej prerušenie. V dnešnom článku sa však pokúsime zamerať na úplne opačnú možnosť a to – v podnikaní zotrvať, krízu prekonať, prípadne z nej aj vyťažiť.
Vybrali sme preto tri zaujímavé ženy, podnikateľky, z rôznych oblastí, ktoré nám odpovedali na naše otázky. Zuzanu Sabolovú mnohé z vás poznajú z televíznych obrazoviek a všetkým sa s ňou spája milý úsmev, chutné jedlo a premyslené recepty. Alena Varga Schulczová je umelecká maskérka s vlastným ateliérom, v ktorom poskytuje jednak služby vizážistky, ale aj kurzy sebalíčenia. Treťou podnikateľkou, ktorá sa s nami podelila o skúsenosti s prekonaním krízy v podnikaní, je energická Janka Slezáková, ktorá sa venuje jumpingu a „skrášľovaniu postavy“ v rodinnom štúdiu. Načerpajte od nich inšpiráciu.
1) Stretli ste sa počas svojho podnikania s prekážkou, kedy ste zvažovali svoje ďalšie pôsobenie? Ak áno, ako ste sa so situáciou vysporiadali, resp. čo ste podnikli?
Z.S.: Všetko, čo sa javilo v istých momentoch počas môjho podnikania ako kritické, alebo prekážka som poväčšine zvládla svojim odhodlaním. Ako prekážku vnímam finančnú krízu, ktorá začala v roku 2008. Musela som zefektívniť chod podniku, pochopiteľne obmedziť v prvom rade môj životný štandard a neustále hľadať nástroje na to, aby som svojim zákazníkom dokázala priniesť nové, atraktívne a zaujímavé aktivity.
A.V.S.: Počas svojej 25-ročnej kariéry som sa našťastie v takejto situácii nikdy neocitla. Iba som do svojho portfólia pridala školenia. Bol to prirodzený vývin, keď som si postavila vlastný ateliér. Školenia sebalíčenia a vizážistické kurzy si tento nový priestor doslova vypýtal. Samozrejme aj moje klientky a vizážistky, ktoré sa chceli odo mňa naučiť profesionálne líčiť 🙂
J.S.: Pred materskou som fungovala ako inštruktorka Jumpingu. Ani narodenie syna sa nestalo prekážkou robiť to, v čom som sa našla a čo ma drží nielen vo fyzickej ale aj duševnej pohode. Aj počas materskej som svoj čas potrebovala venovať športu, tak som cvičila s mamičkami a detičkami. Po materskej som sa znova vrátila k skupinovým. Otvorili sme si malé “rodinné” štúdio. Za úspechom fungujúcej práce nie som sama, je tu aj manžel a verní klienti. Keď ťa to baví a máš podporu, funguje to takmer samé. Vidím to aj v tomto období, klienti nás podporili a cvičia s nami ONLINE. Po uvoľnení niektorých opatrení sme s nimi začali cvičiť aj vonku.
2) Postihla Vaše podnikanie pandémia COVID-19 vo veľkej miere?
Z.S.: Áno, pandémia okolo koronavírusu bola a je pre nás stále veľký problém. My sa primárne venujeme catteringom na eventoch a externých akciách, ktoré dostali úplný STOP v súvislosti s vírusom. Ale ako optimisti dúfame, že aspoň vianočné večierky a firemné party sa už budú môcť organizovať. Bežné denné fungovanie prevádzky s obedovým menu je môj tzv. DRUHÝ KÔN V STAJNI. Stále čakáme na lepšie správy týkajúce sa situácie s vírusom a hlavne sa tešíme na bežný chod prevádzky.
A.V.S.: Našťastie nie, všetky pracovné povinnosti sa mi presunuli do nových termínov.
J.S.: Ako mnohí iní, ani my sme na pandémiu neboli pripravení. Keďže sa s manželom podnikáme v tzv. “komerčnom” športovaní, boli naše aktivity taktiež už na začiatku pozastavené. Viedli sme skupinové cvičenia vo fitness centre a len pred 5 mesiacmi sme investovali aj do otvorenia malého pohybového štúdia zameraného na regeneráciu a rekondíciu. Aj my sme dostali od Úradu verejného zdravotníctva nariadenie prevádzku zo dňa na deň zatvoriť. Práca, ktorú robím ma naučila, že psychická kondícia je rovnako dôležitá ako tá fyzická. Pre mnohých je cvičenie terapiou a to je podľa mňa dôležité aj teraz, v tomto období. Poskytli sme na prenájom trampolíny, mnohí nás v tomto období podporili, podporili náš ONLINE program a cvičia s nami aj doma. Máme mnohé pozitívne za čo sme vďační.
3) Využili ste počas korona krízy niektoré zo štátom poskytovaných finančných príspevkov? Bolo podľa Vás náročné, komplikované ich získať?
Z.S.: Áno. Využila som možnosť pomoci od štátu. Klesli nám markantne tržby. Tým, že moja firma má zamestnancov som sa dostala do kategórie firiem, ktoré mali možnosť využiť štátnu pomoc. Urobila som tak aj ja. Komplikované bolo pre mňa pochopiť nedôsledné inštrukcie, ako žiadosť vypísať. Mala som trochu zmätok, potreboval som to konzultovať s fundovanejšími osobami, aby som žiadosť poslala vyplnenú správne.
A.V.S.: Nie, chvalabohu to nebolo pre mňa potrebné.
J.S.: Pomoc od štátu bola podľa mňa zo začiatku veľmi neistá, nevedeli sme čo nás čaká. Máme šťastie na ľudí okolo seba. Prenajímateľ mal pre vzniknutú situáciu pochopenie a navrhol nám zníženie nájmu. Bola to pre nás veľká pomoc. Boli sme po vyhlásení vzniknutej situácie relatívne pohotoví a za pomoci šikovnej ekonómky sme dostatočne včas zareagovali, využili sme možnosť a požiadali sme o priamu štátnu pomoc. Príspevok sme dostali, aj keď nepokryl všetky výdavky. Museli sme si pomôcť a siahnuť do ušetrených rezerv.
4) Boli podľa Vás štátom prijaté opatrenia dostatočné? Aké opatrenie Vám chýbalo, prípadne aké ďalšie by ste navrhovali?
Z.S.: Osobne si myslím, že štátom prijaté opatrenia boli v úvode korona karantény u nás na Slovensku veľmi prezieravo vizionárske a dostatočné. Postupne v nás všetkých strach z nepoznaného trochu vyprchal. Veci sa dávajú do normálu a asi je najvyšší čas.
A.V.S.: Štát sa snažil a snaží, mne nechýbalo nič a dúfam, že ani nebude.
J.S.: Úplne všetkým ľuďom sa vyhovieť nedá, určite by som si vedela predstaviť nejaké zmeny, ktoré by viac vyhovovali práve nám. Podľa mňa by mohli spustiť, čo spustiť môžu – aj keď za prísnych, no udržateľných hygienických podmienok. Viem si predstaviť, žeby sme sa vedeli situácii prispôsobiť a poskytovať služby plnohodnotne a bezpečne.
5) Máte nejakú radu pre podnikateľky, ktoré postihla prekážka v ich podnikaní?
Z.S.: Nemám asi žiadnu radu nad zlato … z vlastnej skúsenosti viem ostatné odvážne ženy podporiť asi jediným – NETREBA SA VZDÁVAŤ, TREBA MAŤ V SEBE NEUSTÁLE ODHODLANIE A ZÁROVEŃ POKORU. VEDIEŤ SA USKROMNIŤ v istých momentoch. Vedieť si „zmenežovať“ a oddeliť pracovný svet od súkromia. A nebáť sa oceniť blízkych a spoľahlivých kolegov za hodnotu, ktorú firme odovzdávajú.
A.V.S.: Moja rada znie, nezúfajte a skúste využiť zdanlivú nevýhodu či stratu vo svoj prospech. Ja som napríklad začala písať pre deti. Vždy som chcela písať, len som nenašla odvahu a čas. Keďže teraz bolo času naozaj veľa a inšpirácia bola silná, splnila som si svoj sen. Takže neprestaňte snívať, buďte kreatívne a odvážne. Častokrát veci a situácie, ktoré pôsobia zle, sú našou cestou a hybným motorom k niečomu inému, čo dáva možno väčší zmysel.
J.S.: Ženy, ktoré sa rozhodli podnikať, nedokážu byť nečinné. Veď sa odvážne rozhodli, že dajú svojim víziám a plánom zelenú, tak ich môže zastaviť len málo čo. Pevne verím, že sa mnohé z nich tiež vynašli a tento čas využili na niečo nové, alebo staré zabudnuté a oživili to. Ak máte možnosť aspoň na chvíľu zmeniť spôsob práce, tak to vyskúšajte. Možno vás prekvapí a bude vám vyhovovať viac, ako ten predtým…
Zuzane, Alene a Janke ďakujeme za inšpiratívne odpovede a želáme im veľa úspechov v pracovnom aj osobnom živote. Ste pre nás inšpiráciou! Ženy podnikajte!
Text: Magdaléna Karvaiová, Alexandra Letko
Fotografie: osobné archívy Zuzany Sabolovej, Aleny Varga Schulczovej a Janky Slezákovej.