Mirka Uhnak vedie Mini Tech MBA, IT vzdelávací program vytvorený špeciálne pre ženy. Predchádzajúce marketingové a manažérske skúsenosti jej poskytli základ pre riadenie výnimočného projektu. Forbes ju v roku 2019 dokonca zaradil do zoznamu 30 pod 30.
Čo tento program ponúka, aké sú jeho výhody, prečo je dobré mať prehľad v digitálnych technológiách nám Mirka vysvetlila v rozhovore. Okrem toho pridala aj niekoľko tipov ako skĺbiť rolu matky a manželky s kariérou.
Mini Tech MBA je vzdelávací program, ktorý bol vytvorený špeciálne pre ženy. Do nášho programu prichádzajú dámy objavovať svet informačných technológií a zlepšovať svoje digitálne zručnosti. V programe študujú štyri mesiace, počas ktorých ich postupne prevedieme všetkými dôležitými IT témami, ktorým je v dnešnej dobe výhodné rozumieť.
Venujeme sa hardvéru, vývoju softvéru, programovaniu, dátovej analytike, tvorbe webov, počítačovej bezpečnosti, digitálnemu podnikaniu ale aj takým témam ako je napr. blockchain, machine learning či umelá inteligencia. Cieľom programu je poskytnúť dámam prehľad o tom, čo dnes svet IT ponúka a ako to môžu využiť pre svoju prácu.
Štúdium v programe je nastavené tak, aby bolo zvládnuteľné popri práci a rodine, keďže výučba prebieha vo večerných a víkendových termínoch. Špeciálne dbáme na to, aby sme pre dámy vytvorili bezpečné prostredie, v ktorom sa môžu bez obáv pýtať akékoľvek otázky a zdieľať svoje skúsenosti. Študovať sa dá prezenčne v Bratislave alebo online z akéhokoľvek kúta sveta.
Absolventky nášho programu majú po skončení štúdia komplexný prehľad o informačných technológiách, pokročilé digitálne zručnosti a rozšírenú sieť kontaktov o úspešné firmy a IT špecialistov. Práve vďaka tomu z programu odchádzajú s vyšším sebavedomím a rastúcimi kariérnymi ambíciami.
V mojom detstve by ste zrejme nenašli náznaky vzťahu k technológiám. Pamätám si, že najviac ma bavilo pozorovať a napodobňovať „dospelákov“. Bežne som sa hrávala, že chodím do práce, niečo predávam a volám klientom z môjho detského telefónu. Muselo to byť veľmi komické, doteraz si pamätám, že som mala pokladničku, vizitky aj daňového poradcu. Vzťah som si vytvárala skôr k podnikaniu, preto som sa aj rozhodla pre štúdium biznisovej školy.
Ani počas štúdia ma technológie nijak obzvlášť neoslovili. V škole som sa im skôr vyhýbala, v tom čase som si nahovárala, že ich k práci manažérky nebudem až tak potrebovať. Uvedomenie prišlo až pri mojej prvej pracovnej skúsenosti, kde som ako projektová manažérka potrebovala riešiť webovú stránku, administrovať komplexnejší informačný systém a tým pádom aj komunikovať s IT-čkármi. Od toho momentu mi bolo jasné, že v IT mám čo dobiehať a začala som sa popri práci učiť.
Postupne som zisťovala, že žien, ktoré sa technológiám vyhýbajú je výrazne viac a že existujú spôsoby ako ich motivovať k objavovaniu IT sveta. Práve s tým cieľom vznikol aj program Mini Tech MBA, ktorý dnes funguje pod mojím vedením. Vďaka technológiám sa plní aj môj podnikateľský sen, ktorý ma navyše teší aj svojím hlbším sociálnym dopadom.
Začať podnikať je zrejme výzvou pre každého. Spraviť ten dôležitý prvý krok a vložiť doň “celé svoje ja” si vyžaduje riadnu dávku odvahy. Osobne mám rada výrok Henryho Forda: „Či si myslíte, že to dokážete alebo nedokážete, v oboch prípadoch máte pravdu”. Od kedy som sa stala manželkou a mamou, moje vnímanie toho, čo dokážem sa výrazne zmenilo. Výzvy súvisiace s podnikaním považujem za zvládnuteľné. Ako každá pracujúca mama, aj ja dnes veľmi starostlivo plánujem, priorizujem a narábam s časom. A ešte jedna veľmi dôležitá vec, neváham požiadať o pomoc keď ju potrebujem.
Možností ako sa učiť o technológiách je dnes naozaj veľa. My sme sa skôr zamysleli nad tým, prečo ich ženy nevyužívajú a podľa toho sme tvorili program Mini Tech MBA. Považovali sme za dôležité vytvoriť bezpečnú komunitu, v ktorej sa spoločne učí skupina žien s podobnými motiváciami. Zároveň sme chceli efektívne pracovať s voľným časom ženy, ktorý jej popri práci, rodine a domácnosti zostáva.
Obsah sme tvorili tak, aby bol zaujímavý pre rôzne profesie a každej účastníčke dal pevný IT základ, na ktorom môže ďalej stavať. Vnímali sme, že spoločnou výzvou mnohých žien je práve chýbajúce sebavedomie a odhodlanie presadiť sa v tejto oblasti. Preto majú v programe k dispozícii aj kariérneho poradcu a komunikačného kouča. Sústredíme sa na to, aby sa popri IT zdokonaľovali aj v komunikácii, vyjednávaní, feedbackovaní a zvládli napr. aj pohovory na technickejšie pozície.
Existuje viacero psychologických či socio-ekonomických dôvodov pre ktoré je dnes v IT stále výrazne menej žien ako mužov. Dôvodom môže byť prístup vo výchove, vzdelávaní alebo aj naše vlastné preferencie. Moja skúsenosť so vzdelávaním žien však potvrdzuje, že neexistuje žiaden rozdiel medzi tým, ako IT vedomosti prijímajú muži a ako ženy. Dnes už máme naozaj dvere do IT otvorené a preto sa môžeme smelo sústrediť na pozitívne stránky a príležitosti, ktoré nám technológie prinášajú. Napokon, môže sa stať, že súčasná digitálna doba a jej ďalší vývoj nám ani nedá inú možnosť.
Doteraz program Mini Tech MBA absolvovala stovka žien. Každá má svoj unikátny príbeh, no spája ich rovnaká ambícia – posunúť svoj pracovný a osobný život na novú úroveň. Väčšina žien si ku nám prichádza po prehľad v technológiách a pokročilé digitálne zručnosti, ktoré potrebujú využívať v práci. Do programu sa hlásia aj ženy, ktoré si chcú spestriť kariéru, rozšíriť obzory a kontakty. Najčastejšie u nás študujú manažérky, podnikateľky, právničky ale aj učiteľky a mamy na materskej. Jednoducho, byť “tech savvy”* sa oplatí dnes už v každej roli.
Najväčšou odmenou za našu prácu je sledovať úspešné kariérne príbehy našich absolventiek. Už takmer polovica z nich si výrazne kariérne polepšila tzn. posunuli sa na vyššiu pozíciu a viac sa špecializovali na IT. Významný dopad programu možno vnímať aj z pohľadu sebavedomia, spôsobu myslenia a komunikácie našich absolventiek. Po skončení programu sa stávajú nositeľkami inovácií vo firmách, stoja na čele digitálnej transformácie a efektívnejšie vedú technologické tímy. K celkovému pocitu spokojnosti prispieva aj to, že dokážu viesť plnohodnotnú konverzáciu s IT kolegami a priateľmi. V neposlednom rade trávia čas s ďalšími zaujímavými ženami a tak vznikajú aj nové priateľstvá a spolupráce.
Poznám iba jeden recept – každodennú sebadisciplínu. Jednou z najväčších výhod podnikania je možnosť “byť si sama sebe pánom”. Akurát keď chcem, aby veci poriadne fungovali, musím byť samej sebe riadne prísnym pánom 🙂
Veľmi nerada by som súdila konanie iných rodičov, každý má nárok rozhodnúť o používaní technológií u svojich detí. Prirodzene, aj tieto rozhodnutia majú svoje následky. Mojou osobnou preferenciou je mať nad používaním technológií kontrolu. V praxi to znamená limitovať čas strávený pri obrazovke, ale aj starostlivo vyberať obsah, ktorý deťom ponúkneme.
Čas s rodinou je pre mňa cenný, trávime ho väčšinou vonku, pri športe alebo hre. Veľa čítame, maľujeme a rozprávame sa. Technológie nám výborne poslúžia ak máme chuť na peknú Disney rozprávku alebo hudbu. Na tablete máme aj zopár hier, ktorým venujeme možno 30min týždenne. Vďaka nim sa dá hravo učiť abeceda, počítanie alebo angličtina. Očakávam, že zaujímavé povolania budúcnosti sa bez technológií nezaobídu, preto budem v správnom čase svoje deti určite motivovať k vzdelávaniu aj v tejto oblasti.
V prvom rade sa asi treba zamyslieť nad tým, kedy sa cítime komfortne. Ja som sa rozhodla zostať pracovať aj po narodení dieťaťa, pretože som svoju prácu mala rada a vnímala som, že na to mám kapacitu. Firma, v ktorej som vtedy pracovala sa mi odvďačila dôverou a flexibilitou, mohla som si ponechať jeden menší projekt a venovať sa mu vtedy, keď mám priestor. Vôľa bola na oboch stranách. Veľmi mi vtedy pomohlo zostať v kontakte s pracovným svetom, práve vďaka tomu bol pre mňa nábeh do podnikania plynulejší.
Ak vnímate, že sa chcete realizovať aj v období počas materskej, dá sa to vďaka flexibilným úväzkom, menším projektom, dobrovoľníctvu, neziskovým projektom ale aj podnikaniu. Každá z týchto aktivít môže dať žene pocit sebarealizácie aj mimo rodinného života. Opäť však platí, že to nemusí byť potrebou každej ženy a je úplne v poriadku, ak chcete tento čas venovať iba rodine.
Milé čitateľky, ak máte chuť nazrieť do sveta informačných technológií, dajte šancu ženským komunitám, v ktorých sa môžete navzájom podporovať. Skutočne netreba mať z technológií obavy, sú tu pre nás a v týchto pandemických časoch nám pomáhajú ešte výrazne viac ako kedykoľvek predtým. V IT máte dvere otvorené 🙂
Mirke ďakujeme za inšpiratívny rozhovor a držíme jej palce v práci aj v súkromnom živote.
*pozn. autora: Označenie osoby, ktorá ovláda použitie technológií, najmä počítačov.
Rozhovor: Alexandra Letko
Fotografie: Martina Juríčková (titulka), Peter Kováč