Po mnohých rokoch odpracovaných pre tú istú spoločnosť sa môže stať, že je človek unavený, frustrovaný a znechutený. V niektorých prípadoch iba potrebuje určitú zmenu, vybočenie zo svojho stereotypu. V práci sa za tie roky naučil veľa užitočných vecí, na základe ktorých by dokázal vybudovať vlastné podnikanie a aj preto môže začať premýšľať nad podaním výpovede v práci a rozhodne sa podnikať. Nečakane sa však ozve jeho bývalý zamestnávateľ s tým, že porušil zákaz konkurencie a požaduje od neho úhradu určitej finančnej sumy. V dnešnom článku sa preto bližšie pozrieme na to, čo je to konkurenčná doložka a ako obmedzuje zamestnanca počas, ako aj po skončení pracovného pomeru.
Anna už takmer 10 rokov pracuje v softvérovej firme, venuje sa najmä vývoju aplikácii určených pre smartfóny. Práca ju veľmi baví, avšak po toľkých odpracovaných rokoch prišiel stereotyp, ktorý by rada zmenila. Rozhodla sa preto dať v práci výpoveď a založiť si vlastnú firmu, v ktorej by dokázala využiť vedomosti, skúsenosti a informácie, ktoré získala dlhoročnou prácou u súčasného zamestnávateľa. Pri podávaní výpovede však narazila na problém – v rámci pracovnej zmluvy podpísala aj konkurenčnú doložku.
Pri čítaní pracovnej zmluvy Anna narazila na nasledovné ustanovenie:
„Zamestnanec nie je popri svojom zamestnaní vykonávanom na základe tejto pracovnej zmluvy oprávnený vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má vo vzťahu k Zamestnávateľovi konkurenčný charakter, a to najmä vykonávať činnosť v oblasti softvérového vývoja, vývoja aplikácii a s tým súvisiace činnosti. Uvedené činnosti smie Zamestnanec vykonávať iba s predchádzajúcim súhlasom Zamestnávateľa.“
Anna zostala prekvapená a nebolo jej celkom jasné, aký význam má predmetné zmluvné ustanovenie. Pravda je taká, že tento bod pracovnej zmluvy predstavuje zákaz konkurencie počas trvania pracovného pomeru, t.j. konkurenčnú doložku. Na základe konkurenčnej doložky súčasný zamestnávateľ pani Anne obmedzil možnosť pracovať pre iného zamestnávateľa (alebo vykonávať činnosť ako SZČO), ktorý podniká v rovnakej oblasti ako on, a to počas doby, po ktorú jej trvá pracovný pomer u súčasného zamestnávateľa. Podstatou zákazu konkurencie je obmedzenie možnosti zamestnanca pracovať pre konkurenciu súčasného zamestnávateľa najčastejšie z dôvodov ochrany know-how, príp. interných postupov, ktoré sú pre zamestnávateľa špecifické, alebo ktoré sám vytvoril.
Konkurenčnou doložkou zamestnávateľ pani Anne automaticky nezakázal pracovať pre jeho konkurenciu na trhu, no podmienil to svojím súhlasom. V prípade, ak by Anna chcela pracovať v oblasti majúcej vo vzťahu k jej súčasnému zamestnávateľovi konkurenčný charakter (či už na základe čiastočného pracovného úväzku alebo na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru), musela by zamestnávateľa písomne požiadať o súhlas. V prípade, ak by zamestnávateľ súhlas neudelil, Anna by pre konkurenciu pracovať nesmela.
POZOR! V prípade, ak vášho zamestnávateľa požiadate o udelenie súhlasu na výkon konkurenčnej činnosti a zamestnávateľ sa nevyjadrí do 15 dní odo dňa doručenia žiadosti platí, že zamestnávateľ súhlas udelil.
Zákaz konkurencie by sa na Annu nevzťahoval v prípade, ak by vykonávala vedeckú, pedagogickú, publicistickú, lektorskú, prednášateľskú, literárnu alebo umeleckú činnosť. Na výkon týchto činností sa nevyžaduje ani súhlas zamestnávateľa.
POZOR! Zamestnávateľ môže udelený súhlas kedykoľvek odvolať, avšak len z vážnych dôvodov, ktoré musí v písomnom odvolaní súhlasu uviesť. Zamestnanec je následne povinný ukončiť výkon tejto konkurenčnej činnosti hneď ako to bude možné (napr. hneď ako zamestnancovi u konkurenčného zamestnávateľa uplynie výpovedná doba).
V prípade, ak zamestnávateľ vykonáva konkurenčnú činnosť bez súhlasu svojho zamestnávateľa je to možné považovať za zavinené závažné porušenie pracovnej disciplíny. Zamestnávateľ z tohto dôvodu, môže pani Annu sankcionovať za to, že vykonávala konkurenčnú činnosť bez jeho súhlasu tak, že s ňou môže ukončiť pracovný pomer (napr. výpoveďou).
So zákazom konkurencie počas pracovného pomeru sa pani Anna zmierila, nakoľko aj tak chcela podať výpoveď. V tom však v pracovnej zmluve narazila na ďalšie ustanovenie s veľmi podobným obsahom ako to predchádzajúce.
„Zamestnávateľ a Zamestnanec sa dohodli, že Zamestnanec nie je po dobu 1 roka po skončení pracovného pomeru oprávnený vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má vo vzťahu k Zamestnávateľovi konkurenčný charakter, a to najmä vykonávať činnosť v oblasti softvérového vývoja, vývoja aplikácii a s tým súvisiace činnosti. Zamestnávateľ sa zaväzuje poskytnúť Zamestnancovi primeranú peňažnú náhradu vo výške 50 % priemerného mesačného zárobku Zamestnanca za každý mesiac plnenia záväzku Zamestnanca nevykonávať činnosti podľa prvej vety. V prípade, ak Zamestnanec poruší svoj záväzok nevykonávať konkurenčnú činnosť, je povinný Zamestnávateľovi uhradiť primeranú peňažnú náhradu vo výške 50 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca“.
V tejto chvíli pani Anna zbystrila, nakoľko ju zarazilo, že jej súčasný zamestnávateľ chce obmedziť výkon práce aj po tom, čo u neho jej pracovný pomer zanikne.
Annin zamestnávateľ však postupoval v súlade so zákonom, nakoľko dohoda o obmedzení konkurenčnej činnosti je medzi zamestnancom a zamestnávateľom možná. Obmedzenie zamestnanca pritom môže trvať maximálne po dobu jedného roka odo dňa skončenia pracovného pomeru.
POZOR! Konkurenčná doložka musí byť súčasťou vašej pracovnej zmluvy. Pokiaľ ste so zamestnávateľom uzatvorili iný dokument (napr. samostatnú dohodu o zákaze konkurencie) mimo uzatvorenia pracovnej zmluvy, takáto dohoda je neplatná!
Ďalšou z podmienok, ktorá musí byť splnená na to, aby konkurenčná doložka bola platná je, že počas trvania pracovného pomeru u zamestnávateľa sa pani Anna dostala k informáciám, ktorých zneužitie by mohlo zamestnávateľovi privodiť ujmu (know-how a pod.).
Zákazom konkurencie po skončení pracovného pomeru sa zamestnancovi obmedzuje jeho ústavné právo na výkon zárobkovej činnosti. Za toto obmedzenie po skončení jeho pracovného pomeru musí zamestnávateľ Anne poskytnúť primeranú finančnú náhradu, minimálne vo výške 50 % jej priemerného mesačného zárobku, a to za každý mesiac trvania obmedzenia výkonu zárobkovej činnosti (t.j. za každý mesiac trvania zákazu konkurencie).
V prípade, ak chcete zrušiť už raz uzatvorenú konkurenčnú doložku, narazíte na problém. Zamestnanec môže pôvodne dohodnutý zákaz konkurencie vypovedať iba písomne, po skončení pracovného pomeru a iba v prípade, ak mu zamestnávateľ nevyplatí primeranú peňažnú náhradu v lehote do 15 dni od jej splatnosti. Zákon dáva možnosť zrušenia dojednanej konkurenčnej doložky aj zamestnávateľovi, ktorý môže od dohodnutého záväzku zákazu konkurencie odstúpiť písomne počas trvania pracovného pomeru.
Konkurenčná doložka, ktorú so svojím zamestnávateľom uzatvorila pani Anna je platná. Pani Anna tak so začatím svojho podnikania musí počkať, kým uplynie 1 rok odo dňa skončenia jej pracovného pomeru u bývalého zamestnávateľa a k zániku zákazu konkurencie alebo uhradiť bývalému zamestnávateľovi peňažnú náhradu vo výške, na ktorej sa dohodli.
V prípade, ak sa už s konkurenčnou doložkou stretnete a máte pochybnosti o jej platnosti, odporúčame vyhľadať právnu pomoc. V prípade pochybenia na strane zamestnávateľa môže tiež dôjsť k tomu, že uzatvorená konkurenčná doložka bude neplatnou. Kontaktovaním odborníka sa tak môžete vyhnúť viacerým nepríjemnostiam a naštartovať svoje podnikanie správne.
Text: Alena Michalovičová