Martina Novotná je zakladateľka online magazínu a dnes už aj komunity Akčné ženy na Slovensku aj v Čechách. Roky strávené v live marketingu zúročila a vytvorila platformu, ktorá inšpiruje, ale aj pomáha ženám nielen v biznise a podnikaní. Sama sa môže nazývať akčnou ženou a akčnou matkou, pretože popri rozrastajúcom sa biznise a pribúdajúcich nových projektoch stíha ešte aj rodinu. V inšpiratívnom rozhovore nám prezradila, ako vznikla pôvodná myšlienka, aká bola jej realizácia aj ako to všetko stíha a pritom nestráca odhodlanie.
Študovala som masmédiá a k písaniu som mala vždy blízko. Ako prameň inšpirácie som si vždy viac vyberala zahraničné zdroje, blogy a magazíny. Na Slovensku som pred piatimi rokmi, keď som začala intenzívne uvažovať o niečom vlastnom, nenachádzala zdroj, ktorý by mi odpovedal na moje aktuálne otázky a pritiahol ma tak, aby som sa k nemu opätovne z nejakého dôvodu vrátila. Pri tvorbe mojej prvej webstránky (blog smartmom) mi chýbala podpora, mala som veľa nezodpovedaných otázok praktického charakteru. Ak som niekde nachádzala informácie, bolo to opäť zahraničie alebo boli čiastkové témy „roztrúsené” v rôznych slovenských blogoch. Uvažovala som, kde by som si to zaznamenala tak, že sa k tomu kedykoľvek vrátim a môže to pomôcť aj ďalším. Od marketingových nástrojov po praktické otázky každého začínajúceho podnikateľa – akou formou začať, čo je okolo toho potrebné urobiť. Tak vzniklo aj prvých 30 článkov, v ktorých som sa snažila obsiahnuť postupne všetko, čo som si naštudovala z rôznych zdrojov. Zároveň to uchopiť tak jednoducho, aby to pochopil aj ten, kto – napríklad – nemal nikdy nič spoločné s marketingom. Boli to zároveň prvé články pre magazín www.akcnezeny.sk.
Kedysi bola deľba práce jednoznačná. Na ženu sa kládlo množstvo „bežných” povinností v domácnosti a deti. Muž nosil domov príjem. Doba sa síce zmenila, máme práva, oficiálne aj rodovú rovnosť, no pribudlo nám omnoho viac povinností a nových „rolí”. Pracujeme na plný úväzok či podnikáme, pritom máme malé deti, domácnosť, udržiavame rodinu pokope, vzťahy na každej úrovni a pritom chceme ešte pekne vyzerať či cvičiť. Potom často odpadávame z vyčerpania, pretože máme pocit, že je to celé na našich pleciach, pričom to nie je pravda. U mužov sa toho veľa nezmenilo, ale mohlo by sa. Je to len na našom postoji.
Boli sme vychovávané v dobrej viere našich rodičov, aby sme boli perfektné v každej oblasti a máme v sebe potrebu dokazovať si to. Opak je však pravdou. Nie je hanba vypýtať si pomoc. Deliť si férovo prácu v domácnosti s partnerom. Delegovať povinnosti, podeliť sa o starostlivosť o deti, nájsť si čas okrem nákupu potravín aj na to, aby som si urobila skutočný čas na seba. Myslieť na to, čo chcem a potrebujem teraz JA. Znie to otrepane? Možno áno, sama však priznávam, že k tej „sebaláske” a sebauvedomeniu prichádzam postupne.
Na Slovensku ešte potrvá „pár rokov”, kým sa naše nastavenie zmení a priblížime sa životnými postojmi k severským krajinám, ktoré nám môžu byť veľkým vzorom. Je to o každom jednom z nás. Je to o kontinuálnej diskusii s naším partnerom. Je to o rebríčku hodnôt a o výchove našich detí. Je to o vzore, ktorý im dokážeme dávať my ako rodičia každý deň cez naše reakcie, postoje k bežným životným situáciám.
Podnikanie nie je výnimkou. Najviac podnikateľkám pomôže ohľaduplnosť, pochopenie, rešpekt a skutočná podpora zo strany partnera. Potom sa môže za pár rokov stať, že sa roly v domácnosti vymenia, z malej podnikateľky vyrastie veľká a naopak, tá žena začne podporovať aj finančne svojho muža a možno mu splní aj sen o extra roku bez práce, ktorú si bežne donedávna mohla oficiálne dovoliť len žena vďaka materskej. (Prosím, mamy, neukameňujte ma, všetky vieme, že o skutočnú dovolenku nejde. Je tu však priestor prísť na úplne nové myšlienky a mentálne vypnúť…).
Vzájomná pomoc by mala byť prirodzenou súčasťou každého z nás. Netýka sa výhradne žien. V živote vychádzam len z vlastnej skúsenosti, ktorá ma obklopuje. Mám šťastie, že mám okolo seba množstvo ľudí, s ktorými viem, že by mi pomohli aj o tretej ráno, viem, že kedykoľvek potrebujeme, dokážeme si bez zdĺhavých plánov či príprav doma postrážiť deti, vzájomne navariť, v práci zasa potiahnuť redakciu, či event, nahradiť jedna druhú pri akejkoľvek činnosti.
Moja mamina je pre mňa akčnou ženou číslo jeden. Bez nej by som ani zďaleka nebola tam, kde som. Mám dve malé deti a počas toho, ako ja behám po eventoch či stretnutiach, ona ma plnohodnotne nahradí. Je tou najlepšou babičkou a pre mňa mamou na svete. Dovolím si povedať, že bez nej by Akčné ženy už neexistovali. Mimochodom, okrem iného je aj adminkou pre náš Pinterestový účet, a linkbuilding, vďaka ktorému sa o nás dozvedajú denne noví čitatelia.
Hlavným posolstvom nášho projektu je odkaz: prestať snívať a robiť akčné kroky vpred. Podporiť ženy v tom, aby sa nebáli vstupovať do podnikania alebo do akýchkoľvek iných „vôd”, kam ich to láka. Posolstvo je nebáť sa a uveriť v svoje schopnosti. O pravidelnú podporu, networking a vzájomnú pomoc sa delíme už aj prostredníctvom nášho klubu pre akčné ženy.
Úprimne, ani náhodou. Patrím však k tým bláznivým „startupistom” a nadšencom, ktorí sa radi vrhajú do nových projektov. Umenie býva následne udržať manažment a efektívne delegovanie projektov. Špeciálne pre mamy, ktoré sa chcú realizovať popri deťoch, mi rovnako chýbala komunita a všetky mamičkovské portály boli primárne upriamené na tému detí. My sa viac zaoberáme tým, čo chcú mamy. Svet ženy je krásny lifestylový portál – taký online priestor, kde sa žena cíti dobre sama so sebou, nachádza kopec nápadov na dekorácie, dizajn, či chutné recepty od nášho „Muža v zástere”. Akční ženy sú obdobou slovenského magazínu a vznikli z môjho pobytu v Čechách a vízie spolupracovať aj na československej úrovni.
Veru, nie je. A priznám sa, že práce po nociach sa ešte opakujú, ale už nie dennodenne, skôr nárazovo. Je to obdobie, keď sú deti malé a je to čas, ktorý sa nám mamám už nevráti. Preto preferujem a vďačne vnímam možnosť venovať sa im počas dňa, riešiť pracovne to nevyhnutné, zatiaľ čo keď zaspia, vrátim sa k sústredenej práci, ktorá mi ide ľahšie večer. Aktuálne nastupuje už aj mladší syn do škôlky, tak bude času viac. Veľmi sa teším, že otvárame aj malý office v Prahe a presuniem si tak prácu z domu na nové miesto. Ako som už spomínala, veľkou oporou je mi aktuálne mamina, rodičia sú už na dôchodku a sú s nami v Prahe veľmi radi. Zároveň si pomáhame s kamarátkami, podnikateľkami, s ktorými si striedavo rozvážame či doslova zdieľame deti. Tak sa občas aj stane, že mi kamarátkin syn povie omylom „mami” alebo môj zasa kamarátke 🙂
To je výborná otázka. Vďaka tomu, že fungujeme na diaľku od samého začiatku, sme v komunikácii tímovo ozaj vycvičené. Naše redaktorky či social media manažérky máme po celom Slovensku a už aj v ČR. Zdieľame spoločné čety, systémy na prácu či tabuľky. Rozumieme jedna druhej aj na základe jedného písmenka či linku. Máme spoločné pravidelné porady a cally. Popritom každá z nás denne vyrieši aj množstvo bežných povinností. Česko-slovenský trh vnímam ako prepojený. Možno aj vďaka firmám, s ktorými sa stretávam, ktoré namiesto dvoch marketingových oddelení majú len jedno spoločné – „československé”.
Osobne si veľmi vážim stretnutia a živé tváre, preto rada cestujem na Slovensko a vždy sa vrátim pozitívne nabitá. Biznis na diaľku už nie je budúcnosť, deje sa tu a teraz. V každom mobilnom zariadení. Praha mi rozšírila obzory a pracovné príležitosti. Deje sa tu veľa akcií, stretáva mnoho zaujímavých ľudí. Ak by som chcela stíhať všetko, čo chcem, musela by som sa rozkrájať:)
Podnikanie zatiaľ neviem oddeľovať od súkromného života. Môj Viliam vždy vie, keď mi volajú alebo keď cestujem za „akčnými ženami”. Doma máme však jedno pravidlo, ktoré vymyslel môj muž, keďže máme obaja časovo aj mentálne intenzívnu prácu. Nerozprávame sa o nej. Môj muž to vie krásne odkrojiť, zavrie dvere pracovne a je už „len” tato. Zvláda to dokonale, takže ja úplne netuším, aká je momentálne jeho náplň práce a on vlastne netuší tiež tú moju. Ja sa však to „oddeľovanie” a totálne „prepnutie” stále len učím. Vypnúť si ten pomyselný gombík v hlave je ťažké.
Pomáhajú mi práve moje deti, ktoré stačí objať, ovoňať, blázniť sa s nimi a užiť si ten najdrahší čas skutočne naplno. Nezaoberať sa banalitami, zbytočnosťami a tým, čo momentálne ovplyvniť neviem. Užívať si každý moment tu a teraz.
Čerpám ju z našich rozhovorov s inými ženami. Čítam si, ako to majú nastavené iné mamy, na diaľku s nimi zdieľam starosti aj radosti a viem, že po každej kríze, či zlej skúsenosti si opäť viac užijem a budem si vážiť ten sled/flow úspechov či super pracovných momentov. Pozorujem samú seba, ako sa staviam ku krízovým momentom a teším sa z toho, ako ma posúvajú ďalej. Z udalosti, ktorú som riešila pred dvoma rokmi v panike sa dnes už len smejem a beriem ju ako super tréning. Občas sa pristihnem aj pri tom, že z problémov sa doslova teším. Nech to môže znieť akokoľvek čudne, posúvajú ma.
Určite áno. Prestali sme sa stretávať osobne a všetkým nám to veľmi chýba. Živý kontakt nenahradí žiaden Zoom. Je to však prijateľná forma, ako sa posúvať ďalej, transformovať svoje malé biznisy do online sveta, nahrádzať kamenné predajne či salóny e-shopom alebo kurzom. Pomôcť si s marketingom a naštartovaním. Vďaka klubu prebieha pravidelne networking medzi začínajúcimi, malými a strednými podnikateľkami, ktorý vyúsťuje do nových prepojení a spoluprác. Samotné členky sa stávajú aj vzájomne svojimi klientkami. Podporujú sa na sieťach a vzdelávajú sa. Mojim cieľom bolo poskytnúť im všetko, čo pomohlo a neustále pomáha aj mne. Už teraz máme plný kalendár vzdelávacích workshopov až do konca roka 2022. Sledujeme všetky trendy a zdieľame si ich. Každý mesiac sa zameriavame na inú dôležitú tému. K tomu pridávajú samotné podnikateľky aj ďalšie problematiky, s ktorými momentálne zápasia. Občas stačí jedno slovo, rada, jedna veta či link, ktorý im pomôže akčne sa zorientovať a nemusia tápať v google a hľadať ideálne obchodné podmienky, nástroj, aplikáciu či dodávateľa k práci.
Každá z nás je akčná v tom, čo ju baví a skutočne zaujíma. Umenie je objaviť „to pravé orechové”, v čom sa chcem realizovať aj pracovne, rozhodnúť sa a skutočne si ísť za tým. Nespochybňovať sa zbytočne, neobzerať sa veľmi do strán. Aby sme raz v živote neľutovali, prečo sme to niečo nevyskúšali… Nesnívať, ale konať. Berme si príklad z našej pani prezidentky 🙂
S tým môžeme samozrejme iba súhlasiť. Ďakujeme akčnej žene Martine, že si našla čas na náš rozhovor a všetkým akčným ženám želáme veľa úspechov a odhodlania.
Rozhovor: Alexandra Letko
Fotografie: Súkromný archív Martiny Novotnej