Na Slovensku začali platiť prísnejšie opatrenia v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu s účinnosťou od 15. októbra 2020. Na základe nich došlo, okrem iného, k zákazu usporadúvania hromadných podujatí športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy v počte nad 6 osôb v jednom okamihu. V praxi to znamenalo, že došlo k zákazu akýchkoľvek divadelných, filmových, hudobných a iných umeleckých predstavení, ktorých by sa zúčastnilo viac ako 6 osôb, teda prakticky takmer všetkých.
V nadväznosti na to, došlo vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva, ktorá nadobudla účinnosť 16. novembra 2020 (ďalej len ako „Vyhláška“) k povoleniu prevádzky divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení za podmienok stanovených v tejto Vyhláške.
Opatrenia v súvislosti s koronavírusom sa značne dotkli veľkej skupiny osôb pracujúcich v oblasti kultúrno – kreatívneho priemyslu. Dňa 22. októbra 2020 Národná rada Slovenskej republiky schválila návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú viaceré zákony, ktorými by táto skupina koronakrízou znevýhodnených občanov mala od štátu dostať finančnú pomoc. V rovnaký deň došlo zároveň k schváleniu zákona o poskytovaní dotácii v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Dňa 23. novembra 2020 Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky spustilo novú dotačnú schému, na základe ktorej môžu osoby pracujúce v kultúrno – kreatívnom priemysle žiadať o finančnú pomoc. Akú pomoc teda štát umelcom a osobám pracujúcim v kultúrno – kreatívnom priemysle v súčasnosti poskytuje?
Vyhláška zo 16. novembra 2020 nariadila uzatvoriť všetky prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení, okrem prípadu, že tieto prevádzky budú prevádzkované v súlade a za podmienok uvedených vo Vyhláške. Inými slovami, Úrad verejného zdravotníctva povolil prevádzkovať tieto umelecké predstavenia za splnenia podmienok stanovených vo Vyhláške.
Prevádzkovať divadelné, hudobné, filmové alebo iné umelecké predstavenia je možné dodržujúc:
Uvedené opatrenia umelcom a iným osobám pracujúcim v kultúrno – kreatívnom priemysle značne sťažili a obmedzili ich prácu. Zabezpečiť všetky vyššie uvedené podmienky stanovené Vyhláškou nie je jednoduché a mnohí prevádzkovatelia sa možno aj napriek výnimke zo zákazu prevádzkovania umeleckých predstavení rozhodnú ich neuskutočňovať.
Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ide iba o známe tváre, ktoré poznáme z televíznych obrazoviek, pravda je úplne iná. Osobami pracujúcimi v kultúrno – kreatívnom priemysle sú mnohí, ktorých bežne nevidíme – dramaturgovia, osvetľovači, scenáristi, zvukári, šepkári, hudobníci, kostyméri, kulisári, produkční a ďalší. V oblasti tohto priemyslu pritom pracujú desaťtisíce ľudí, ktorí z jedného dňa na druhý prišli o svoj príjem, pričom im nebol zo strany štátu poskytnutý takmer žiadny príspevok pokrývajúci ich výpadok príjmu na životné potreby.
Štát prostredníctvom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny ako reakciu na koronakrízu už v predchádzajúcich mesiacoch zaviedol poskytovanie finančných príspevkov osobám, ktorých koronakríza ekonomicky zasiahla. O tieto príspevky sa môžu uchádzať aj umelci a ostatné osoby pracujúce v rámci kultúrno – kreatívneho priemyslu za predpokladu, že spadajú pod jednu z definícií uvedených nižšie.
V závislosti od oprávneného žiadateľa je možné rozlišovať viac poskytovaných príspevkov (sú označované ako opatrenia č. 1 až č. 5), pričom pre osoby pracujúce v kultúrno – kreatívnom priemysle budú relevantné najmä dva z nich – príspevok poskytovaný podľa opatrenia č. 2 a príspevok poskytovaný podľa opatrenia č. 4.
Oprávneným žiadateľom o poskytnutie príspevku podľa opatrenia č. 2 je SZČO, ktorá počas mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu prerušila výkon či prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky alebo jej poklesli tržby o najmenej 20%. Ďalšou podmienkou, ktorú táto SZČO musí spĺňať je, že bola v období do 31. marca 2020 nemocensky a dôchodkovo poistená a toto poistenie trvá aj po uvedenom dátume, alebo ide o osobu, ktorá čerpá odvodové prázdniny.
Odvodové prázdniny možno charakterizovať ako obdobie na začiatku podnikania, v ktorom SZČO neplatí odvody Sociálnej poisťovni, nakoľko zatiaľ nenastal dátum, od ktorého prvý krát dochádza k posudzovaniu vzniku poistenia a povinnosti platiť či neplatiť odvody. Zjednodušene, pre potreby posudzovania oprávnenosti poskytovania príspevku podľa opatrenia č. 2 možno zhrnúť, že SZČO, ktoré môžu čerpať odvodové prázdniny sú tie, ktoré začali podnikať v časovom období od 01. januára 2019 do 01. februára 2020.
Výška poskytnutého príspevku závisí a posudzuje sa od percentuálneho poklesu tržieb, pričom výška príspevku sa pohybuje od 180,- do maximálne 540,- EUR mesačne.
Oprávneným žiadateľom o poskytnutie príspevku na základe opatrenia č. 4 je SZČO, ktorá prerušila alebo obmedzila výkon či prevádzkovanie činnosti a ktorej zároveň nevznikla povinnosť nemocenského a dôchodkového poistenia alebo nečerpá odvodové prázdniny. O príspevok poskytovaný podľa opatrenia č. 4 môžu žiadať aj tzv. jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným, t.j. fyzické osoby, ktoré sú jediným spoločníkom spoločnosti s ručením obmedzeným a jej konateľom v jednej osobe (tieto osoby nemôžu byť zamestnancom tejto s.r.o.). Ďalšou podmienkou je, aby osoby žiadajúce o tento príspevok nemali žiadny iný príjem z podnikateľskej, nepodnikateľskej ani závislej činnosti.
Týmto osobám je poskytovaný príspevok ako náhrada straty príjmu zo zárobkovej činnosti vo výške 210,- EUR mesačne.
Vyššie uvedené príspevky a najmä ich výška však mnohokrát nepostačuje ani na pokrytie základných ľudských potrieb. Nie len to bolo dôvodom potreby zavedenia ďalších príspevkov na podporu osôb zasiahnutých pandémiou koronavírusu a opatreniami s tým súvisiacimi.
Doteraz nebolo možné poskytnúť príspevok z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny všetkým osobám, ktoré boli koronakrízou negatívne zasiahnuté, nakoľko tieto nespadali pod cieľové skupiny jednotlivých príspevkov. Mediálny tlak a potreba pomôcť týmto ľudom prinútil zákonodarcov vypracovať a schváliť zákon o poskytovaní dotácii v pôsobnosti Ministerstva kultúry (ďalej len ako „Zákon“) ako aj novelu viacerých zákonov v pôsobnosti Ministerstva kultúry (ďalej len ako „Novela“).
Novela príslušným fondom v oblasti kultúry (napr. Audiovizuálny fond, Fond na podporu umenia alebo Fond na podporu kultúry národnostných menšín) poskytuje možnosť a oprávnenie poskytovať príspevky osobám, ktoré doposiaľ o príspevky žiadať nemohli, nakoľko neboli oprávnenými žiadateľmi. Konkrétne ide o umelcov a osoby pracujúce v kultúrno – kreatívnom priemysle.
Novela zavádza, že pôjde o poskytovanie príspevkov formou štipendia a zároveň rozširuje okruh oblastí, na ktoré možno príspevok žiadať ako aj okruh oprávnených žiadateľov.
Zákon, na druhej strane, upravuje podmienky poskytnutia dotácii, určuje subjekty, ktoré budú oprávnenými žiadateľmi ako aj reflektuje skúsenosti pri poskytovaní dotácii v súvislosti s koronakrízou. Tento Zákonnadobudol účinnosť 01. novembra 2020.
Zákon upravuje účel, podmienky a spôsob poskytovania dotácii. Jedným z účelov, na ktoré môže byť zo strany Ministerstva kultúry poskytnutá dotácia je odstraňovanie následkov mimoriadnych udalostí alebo znižovanie negatívnych vplyvov krízovej situácie na oblasť kultúry. Inými slovami, ide o účel poskytovania dotácii na podporu kultúry, umenia a kreatívneho priemyslu pri vyhlásených mimoriadnych opatreniach. Okruh oprávnených osôb následne určí ministerstvo vo výzve na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie.
Výzvu na predkladania žiadostí o poskytnutie dotácie na projekt: Znižovanie ekonomických dopadov v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 už Ministerstvo kultúry zverejnilo na svojej webovej stránke: výzva.
Na získanie dotácie musí oprávnený žiadateľ zároveň spĺňať množstvo podmienok, ktoré preukazuje čestným vyhlásením vo formulári žiadosti o poskytnutie dotácie. Oprávnený žiadateľ musí preukázať, že:
Evidenciu profesionálnych umelcov a iných profesionálov v kultúre, do ktorej sa žiadateľ musí pred žiadosťou o poskytnutie dotácie od Ministerstva kultúry zapísať, spustil Fond na podporu umenia 20.11.2020. Zoznam povolaní, ktoré sa zaraďujú do kategórie profesionálny umelec alebo iný profesionál v kultúre zverejnilo Ministerstvo kultúry na svojich webových stránkach: zoznam.
Na to, aby oprávnenému žiadateľovi mohla byť poskytnutá dotácia je potrebné, aby sa zaregistroval v informačnom systéme Ministerstva kultúry. Následne je potrebné zaslať žiadosť o poskytnutie dotácie Ministerstvu kultúry najneskôr do 2. decembra 2020 vrátane, a to poštou, do podateľne Ministerstva kultúry alebo elektronicky cez stránku www.slovensko.sk. Dotácia sa oprávnenému žiadateľovi poskytne po uzatvorení zmluvy o poskytnutí dotácie .
Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu však bohužiaľ nie je možné určiť, kedy dôjde k uvoľňovaniu zavedených opatrení ako aj k umožneniu konania hromadných podujatí kultúrneho charakteru a tak k opätovnej činnosti kultúrno – kreatívneho priemyslu v plnom rozsahu.
Je však nevyhnutné upozorniť na to, že ľudia pracujúci v kultúrno – kreatívnom priemysle boli zasiahnutí už počas tohtoročnej jari, a to prvou vlnou pandémie koronavírusu. Výpadok príjmov trval niekoľko mesiacov. Následne počas leta prišlo mierne uvoľnenie opatrení prijatých v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou, ktorá na určitý čas umožnila konanie kultúrnych podujatí. V súčasnosti platí výnimka zo zákazu usporadúvania kultúrnych podujatí, avšak ani táto výnimka pre ľudí pracujúcich v kultúrno – kreatívnom priemysle nezaručuje stabilný príjem. Tieto osoby už takmer trištvrte roka žijú v neistote týkajúcej sa pracovných príležitostí a príjmov. Zároveň nie je nikto, kto by s určitosťou vedel povedať kedy sa situácia vráti do normálnych koľají.
Text: Alena Michalovičová